Să vină Cupa în Giulești!

image

Joi, fotbaliștii rapidiști au luat startul într-un nou sezon al Cupei României. Primul examen a fost trecut cu brio, 3-1 la Botoșani cu echipa Chirurgului Dan Alexa, drept pentru care îi felicităm pe căpriori si le transmitem binecunoscuta urare “să vină cupa, să vină cupa, să vină cupa în Giulești!” O cupă care a poposit lângă Podul Grant de 13 ori în 100 de ani de existență. Primul trofeu a venit în 1935, pe vremea când domnii încă mai purtau monoclu si mergeau la meci îmbracați in smoching si purtând ghetre iar doamnele luau loc pe gradenele stadionului îmbrăcate în rochii lungi, cu mâneci puf, și cu pălărioare pe cap! În fața unei astfel de asistențe, în iunie 1935, pe stadionul ONEF, micutul CFR îngenunchea marea Ripensia cu scorul de 6-5, “după o partidă cu adevărat dramatică, necunoscută încă în analele sportului balonului rotund și după două prelungiri de 15 minute”, așa cum nota presa vremii. După 5-5 în 90 de minute de joc, golul victoriei a fost marcat de Ștefan Barbu, cunoscut drept Barbu II, în minutul 97. Între 1937 si 1942, Rapidul a cucerit alte 6 cupe consecutive. După război au mai poposit în Giulești încă 6 trofee. Iată finalele și adversarele pe care le-a învins Rapidul în ultimul act.
•    6-5 dp vs Ripensia Timisoara in 1935
•    5-1 vs Ripensia, 1937
•    3-2 vs Clubul Athletic Muncitoresc Timisoara, 1938
•    2-0 vs Sportul Studentesc, 1939
•    2-1 vs Venus in 1940, la rejucare, dupa 2-2, 4-4 si 2-2!
•    2-0 vs Poli Timisoara, 2007
Tragem nădejde că sezonul acesta Cupa României va lua drumul Giuleștiului pentru a 14-a oară. Este o dorință împărtășită de întreaga suflare rapidistă. Hai Căpriorii!