Start bun pentru atleții Rapidului în noul sezon competițional!

image

Sâmbătă și duminică, Bucureștiul a fost gazda primei etape a campionatelor naționale de atletism pentru seniori, U-23 și U-20 . La săritura în înălțime,  Valentin Androne și David Bejinariu au ocupat primele două locuri. Pe primul loc a terminat și Daria Grigoroiu întrecerea de 60 de metri garduri. La triplusalt, candva o probă pe care atleții Rapidului o dominau copios,  Andrea Taloș a reușit o săritură de 13.58 m cu care s-a clasat pe locul 2.

La U-20 s-au remarcat Antonie Cozmanciuc, locul 1 la săritura cu prăjina și Iulian Guțu care a terminat pe locul 2 în cursa de 400 de metri plat.
Săptămâna următoare se va desfășura, tot la București, Cupa României, concurs de calificare pentru Jocurile Balcanice de seniori și U-20.

Atletismul este un sport de mare tradiție la CS Rapid. De-a lungul timpului, Rapidul a avut numeroși sportivi medaliați la naționale, europene, mondiale sau Jocuri Olimpice.