Rapidista Amanda Torres Zuaznabar, atinge sferturile de finală la CE de judo!

image

Rapidista Amanda Torres Zuaznabar a reușit cea mai bună performanță a carierei într-o competiție de seniori. La CE de judo de la Zagreb, Amanda, în vârstă de 23 de ani, a ajuns până în faza sferturilor de finală, la categoria 63 kg, și a încheiat competiția pe locul 7. A fost prima întrecere de anvergură destinată seniorilor la care Amanda a luat parte. Anul trecut, la europenele U-23 de la Postdam, unde au participat 310 judoka din 37 de țări, Amanda Torres Zuaznabar a terminat competiția pe locul 3. La Rapid, Amanda este pregatită de Cristian Pintrijel și de Marian Maria. La CE a concurat si Thailien Castillo Garcia, o altă sportivă a Rapidului de origine cubaneză. Thailien a fost eliminată în turul 2 la categoria 57 kg. Cea mai bună performanță la CE de seniori 2024, de la Zagreb, îi aparține orădeanului Alex Creț care a terminat pe locul 3 la categoria 90 kg.