Mihaela Ciobanu, miraculoasa portariță a Rapidului care a ajuns medaliată olimpică!

image

Aprilie 1993. Rapidul joacă în semifinalele Cupei IHF cu nemțoaicele de la SK Leipzig, deținătoarele trofeului, „în fața unor tribune incendiare”, după cum nota ziarul Cotidianul. În tur, Lepzig câștigase cu 26-21. Duminică, 11 aprilie 1993, în meciul retur, cu 5 minute înainte de final, scorul era fix același din tur, dar în favoarea Rapidului. De aici încolo, vă invit să citiți o parte din cronica semnată pentru Cotidianul de Lucian Gheorghiu si Dan Nicolescu:”Din minutul 55, tabela încremenește la scorul de 26-21, identic cu cel de la Leipzig, ultimele 5 minute jucându-se cu garda lăsată. Minutul 60 poate intra în antologia sportului. Oaspetele sunt în atac (Rapidul se afla în inferioritate numerică, Sorina Lefter fiind eliminată), au posibilitatea înscrierii golului calificării dar Mihaela Ciobanu scoate extraordinar. Cu 29 de secunde înainte de final, gazdele beneficiază de un 7m. Mari Doiciu ratează, iar pe contraatac nemțoaicele au din nou șansa calificării dar pentru a nu știm câta oară, miracolul Mihaela Ciobanu se opune golului. Urmează episodul – interzis cardiacilor – departajării prin aruncări de la 7m, care consfințește o calificare meritată a fetelor de la Rapid. După executarea ultimei aruncări de la 7m, publicul invadează podiumul sălii, rapidistele fiind purtate pe brațe spre vestiare”. Continuarea se știe. În finală, Rapidul a trecut de Dijon după 28-16 în tur, la București, si 22-24 în Franta. Iar prestația Mihaelei Ciobanu a fost din nou una miraculoasă. Miki Ciobanu a jucat la Rapid până în 1998 când a plecat în Spania. Acolo a mai jucat încă 14 ani și a reușit niște performanțe de excepție, unele chiar unice. Cu naționala Spaniei a cucerit medalia olimpică de bronz la Londra 2012, a luat tot un bronz la mondialele din 2011 precum și o medalie de argint la europenele din 2008. Este singura handbalistă din istoria României medaliată la Jocurile Olimpice!!! Singurul club din România pentru care a jucat la nivel de seniori a fost Rapidul! În naționala Spaniei, Miki Ciobanu a adunat 80 de selecții iar în cea a României 79. A apărat poarta României la europeanul din 1994 și la mondialul din 1997, după ce trecuse prin toate naționalele României, de la juniori până la tineret.
Astăzi, Mihaela Ciobanu, miracolul din poarta Rapidului, își sărbătorește ziua de naștere.
La multi ani Miki! Rapidistii te salută și îți mulțumesc pentru tot ce ai făcut pentru culorile alb-vișinii!