Astăzi îi spunem „La mulți ani!” Florinei Dobre care a făcut parte din marea echipă a Rapidului din 1993

image

Interul stânga Florina Dobre este un nume de referință în istoria handbalului giuleștean. A făcut parte din legendara echipă a Rapidului care, în 1993, cucerea Cupa IHF. În acel sezon, campania europeană a Rapidului a început în septembrie 1992 cu o dublă victorie în fața grecoaicelor de la ASE Doukas. În optimi, s-au înclinat în fața rapidistelor olandezele de la Zeeman Vasgoed Zwag, care au cedat, la fel ca grecoaicele, în ambele manșe. În sferturi, Florina Dobre și colegele sale au avut parte de un meci dramatic cu Politehnik Minsk. Au pierdut în tur, la Minsk, cu 21-28 dar au câștigat returul cu 27-20 și s-au calificat datorită golului în plus marcat în deplasare. Și pentru că și acum 30 de ani, în Giulești, meciurile se urmăreau tot cu flaconul de Aspacardin în buzunar, ne amintim cum golul calificării a fost marcat în ultimul minut de Florica Ivan, după care au urmat vreo 20 de secunde de rugăciuni până când arbitrul a fluierat finalul. Dramatismul din sferturi s-a păstrat și în semifinala jucată cu SC Leipzig. Rapid a pierdut în Germania cu 26-21. În retur, la finalul timpului de joc, tabela arăta fix același scor ca la Leipzig dar în favoarea rapidistelor. Pentru ca emoția să fie totală, s-a trecut la loviturile de departajare, unde rapidistele au câștigat cu 5-4 iar publicul, în delir, s-a revărsat pe parchetul sălii! Apoi, finala a fost câștigată poate mai ușor decât se aștepta orice suporter vișiniu. În sala Giulești, transformată de suporteri într-un fel de oală sub presiune, rapidistele le-au executat pe franțuzoaicele de la Dijon cu 28-16. În retur au învins fetele de la Dijon cu 24-22. La revenirea în țară, handbalistele au mers direct pe stadionul Giulești unde era în toi un meci de campionat. Au făcut turul de onoare cu trofeul în brațe iar după meci, suporterii au blocat Calea Giulești sărbătorindu-le pe fetele care părăseau stadionul. „Cinste lor, cinste campioanelor!” și „Cinste lor, cinste rapidistelor!” au fost scandările favorite ale rapidiștilor în acea zi de mai 1993. Astăzi, la 30 de ani de la această uriașă performanță a handbalului rapidist, îi spunem „La mulți ani!” Florinei Dobre și îi mulțumim pentru că a făcut parte din acea echipă de legendă.
La Centenarul Rapidului, Florina Dobre ne-a onorat cu prezența, alături de câteva dintre colegele sale de echipă.