Rapidista Karina Sulu, locul 5 la Karate 1-Youth League în proba de kumite

image

Încă o performanță pentru secția de karate a CS Rapid la Youth League, competiție care se desfășoară în Spania, la La Coruna. La categoria 54 de kg, în proba de kumite cadeți, Karina Sulu a ocupat poziția a 5-a din 96 de sportive participante. În finala pentru locul 3 Karina a fost descalificată în momentul în care conducea cu 6-4.

„Arbitrii au considerat că lovitura expediată de Karina a fost prea tare și au descalificat-o dar eu sunt de părere că adversara a simulat. Pentru mine, Karina este câștigătoarea. A dominat meciul prin tot ceea ce a făcut”, spune antrenoarea Iuliana Sîrbu. Ieri, în aceeași competiție, în proba de kumite juniori, la 53 de kg, Patricia Nastas a terminat concursul pe locul 3.